Pécs városa 2010-ben az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) cím birtokosa lett. A programsorozathoz kapcsolódóan beruházások indultak. Ennek legnagyobb projektje a Zsolnay gyár rekonstrukciója lett. A város nevével egybeforrott, patinás Zsolnay gyár történetében új fejezet kezdődött.
Az épületek jelentős része használaton kívül állt a technológia változása és a termelés fokozatos visszaesése miatt. Kulturális hasznosításuk korábban is felmerült, de főként financiális okok miatt nem történt változás. A nemzetközi nyílt tervpályázatot 2008 januárjában írta ki Pécs MJV Önkormányzata. A tervpályázaton irodánk, az MCXVI Építészműterem nyerte el az I. díjat, majd felkérést kapott a tervek elkészítésére. Épületenként külön tervezőcsoportok alakultak (10 építész team) a megszokottól eltérő nagyságú és bonyolultságú feladat színvonalas építészeti és műszaki megoldása érdekében. Az építészek kiválasztásában fontos szerepet kapott, hogy az épület és az építész személyisége összhangban legyen, minden ház önálló gazdára lelt.
A Zsolnay negyed élettel való megtöltése a benne elképzelt sokszínűségre is támaszkodhat. A negyed a tervezés folyamán négy egymással összekapcsolt alegységre oszlott, ezek az alábbiak:
Míves negyed: Az épületkerámiákkal gazdagon díszített, legimpozánsabb épületeket foglalja magában, ahol a Zsolnay család és a gyár történetét bemutató kiállítás, szecessziós kávéház, rendezvényhelyszínek, kézműves utca, rezidensszállások és művészeti vállalkozásokat segítő terek kaptak helyet.
Alkotó negyed: Az egykori pirogránit üzem és környékének újjáélesztésével jön létre, ahol kortárs művészeti alkotásoknak otthont adó kiállítóterek, műtermek, művészeti alkotóházak járulnak hozzá a kreatív alkotáshoz, valamint ifjúsági rendezvények, próbatermek és rendezvényterem kaptak itt helyet.
Családi és gyerek negyed: A területrész lelkét a Zöld-házba (egykori DO-ZSO) költöző Bóbita Bábszínház jelenti majd, amely gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt színes programokat kínál megújuló helyszínén. A negyedben emellett kézműves foglalkozások, családi játszótér, szabadtéri színpad és egy a „Csodák Palotájához” hasonlatos interaktív tudományos, technikai kiállítás teszi élménydúsabbá az idelátogatók kikapcsolódását.
Egyetemi negyed: A Zsolnay Kulturális Negyed déli részének, a 6-os úttal elválasztott épületegyütteseit a PTE Művészeti Kar intézetei veszik birtokba, ideális helyszínt teremtve ezzel egy európai színvonalú művészetoktatási bázis létrehozásához.