+SZOLGÁLATI LAKÁSOK, BALATONFÜRED

SZOLGÁLATI LAKÁSOK

Helyszín Balatonfüred, Fürdő utca, hrsz.: 1248/40
Beruházó Balatonfüred Város Önkormányzata, képviseli: dr. Bóka István,
Alapterület 1756 m2
Generál tervező MCXVI Építészműterem
Építész vezető tervező Herczeg László
Építész munkatársak Csaba Kata, Kiss Krisztián, Nyitrai Gellért, Mezei Fruzsina, Stáhl Nóri, Suri Sára
Tájépítész tervező Balogh Andrea
Tartószerkezet tervező V.Nagy Zoltán, Dawson Áron
Épületgépész tervező Gróza Zoltán
Épületvillamássági tervező Bottyán László
Tűzvédelem Decsi György, Kiss-Bakos Nóra
Közlekedés tervező Tódor Dénes
Felvonó tervező Makovsky Zsolt
Közmű tervező Petrovai Péter
Geodézia Stumpfhauser Miklós, Gaál Szabolcs
Talajmechanika Kovalóczy György
Épületszerkezettan Szecskő Heléna
Költségvetés Ari András
Munka- és egészségvédelem Szalai Szabolcs
Épületakusztikai szakvélemény Mesterházy Beáta
Tervfázis kiviteli terv
Projekt év 2024

A Balaton környéki települések számára komoly kihívást jelent az idényjellegű használat, amely akadályozza a térség folyamatos fejlődését. Ennek megoldására olyan lakóépületeket terveztünk, amelyek négyévszakos használatra törekvést erősítik, és vonzó lakhatási lehetőséget biztosítanak a térség közszolgáltatásait működtető szakemberek számára. Célunk az volt, hogy az oktatási, egészségügyi és kulturális intézmények működését erősítsük a szakképzett munkaerő megtartásával.

A lakóépületek kialakítása során kiemelt figyelmet fordítottunk a fenntarthatóságra. A telken három épületet terveztünk: kettőben összesen 16 szolgálati lakás kap helyet, míg a harmadik épületben piaci alapon értékesített lakásokat alakítottunk ki. Az épületeket kelet-nyugati tájolásúra terveztük, hogy biztosítsuk az optimális benapozást és minimalizáljuk a nyári túlmelegedést. A függőfolyosók és erkélyek árnyékoló funkciót látnak el, kiegészítve beépített alumínium redőnyökkel és a homlokzatra felfutó növényzettel. A magas talajvízszint miatt az épületeket alápincézés nélkül terveztük, minimalizálva a földmunkát és az építési költségeket.

A tartószerkezetet CLT panelekből alakítottuk ki, amely gyors, pontos és környezetbarát kivitelezést tesz lehetővé. Az épületek körül acélszerkezetű függőfolyosókat terveztünk, amelyek biztosítják a lakók közlekedését. Az ártéri területekre jellemzően az egyik épületet pillérekre helyeztük, ezzel lehetővé téve a fedett parkoló kialakítását. A pályázati feltételek részeként lakásonként öt új fát ültetünk el, ezzel is növelve a zöldfelület arányát.

Projektünk egyik ikonikus eleme a Haidekker háló, amely a Balaton térségében elterjedt, identitásképző építészeti elemként ismerhető. A háló nemcsak vizuális jellegzetesség, hanem funkcionális árnyékolóként is szolgál. Az anyagtakarékos, mégis rendkívül merev szerkezet biztosítja a homlokzat zöldfelületének megtartását és a fenntartható árnyékolást.

A lakóközösség számára közösségi kertet és játszóteret alakítottunk ki, elősegítve a társas kapcsolatok építését. Az egykor alig használt területet most akadálymentes, esztétikus zöldfelületté formáltuk át, vadvirágos rétekkel, vízfelületekkel és fenntartható kavicsburkolatú gyalogos ösvényekkel. Projektünk így nemcsak a térség megtartó képességét növeli, hanem hosszú távon is fenntartható, élhető lakókörnyezetet teremt a Balaton környékén.